Chełm

Fax    - 82 564-20-20

Godziny pracy:

Od poniedziałku do piątku w 07.30-15.00
Lekarze specjaliści od poniedziałku do piątku /bliższe informacje tel. (82) 564-20-27 /

Osoby zarządzające:

Kierownik Oddziału WOMP CP-L w Chełmie
-Lek. med. Jolanta Sienicka

Personel medyczny:

- Lekarze medycyny pracy
- Lekarze specjaliści- laryngolog, okulista, neurolog,
- Pielęgniarki medycyny pracy

Badania profilaktyczne:

Wojewódzki ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno Oddział Chełm wykonuje badania profilaktyczne tzn. wstępne, okresowe i kontrolne dla wszystkich grup zawodowych.
Można tu wykonać kompleksowo badania między innymi na stanowiska: kierowcy (każda kategoria), operatora sprzętu ciężkiego - dźwigów, suwnic, wózków akumulatorowych, pracujących na wysokości, pracujących w kontakcie z promieniowaniem jonizującym i przy komputerze.
Badania wykonywane są zgodnie z wymogami Kodeksu Pracy i ustawy o służbie medycyny pracy (Dz.U.Nr 96 poz. 593 z dnia 27.06.1997 - tekst jednolity Dz.U.Nr 125, poz. 1317 z 2004 roku) na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę lub na wniosek własny.
Orzeczenia o zdolności do pracy na danym stanowisku wydają lekarze uprawnieni do wykonywania badań profilaktycznych zgodnie z obowiązującymi przepisami ( Dz.U. Nr 69 z 1996r. z późn. zmmianami).
Ośrodek jest jedną z placówek na terenie Chełma posiadającą uprawnienia do badań:

* lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej (Dz.U.Nr 30 poz. 299 z dn. 23.03.1999 r., Dz.U.Nr 81 poz. 917 z dn. 10.08.2000 r. z późn. zm.)
* lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o pozwolenie lub posiadających pozwolenie na broń (Dz.U.Nr 79 poz. 898 z dn. 7.09.2000 r. z późn. zm.)
badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami - Dz.U. Nr 2 z 2004r., poz. 15
* badań lekarskich kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych, uczniów tych szkół oraz studentów i uczestników studiów doktoranckich, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu lub studiów są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia oraz sposób dokumentowania tych badań - Dz.U.Nr 120 z 1997 r., poz. 767
( BADANIA WYKONYWANE SĄ BEZPŁATNIE)
* lekarskich pracowników wykonujących pracę w warunkach tropikalnych, morskich i podwodnych

Baza diagnostyczna:

W strukturze WOMPCP-L Oddział Chełm znajdują się:
Poradnie specjalistyczne:
- okulistyczna, laryngologiczna, neurologiczna,Gabinet badań czynnościowych ( wibracja),
Pracownia audiometryczna (badanie słuchu),
EKG i spirometria
Nyktometr (badania wrażliwości na olśnienie i widzenie zmierzchowe.
Pracownia psychologii pracy

Pozostała działalność:

Ponadto w Ośrodku można wykonać tylko badania specjalistyczne i diagnostyczne niezbędne do wydania zaświadczenia przez lekarza pracującego poza naszą placówką.Ośrodek realizuje zadania z zakresu medycyny pracy szczebla wojewódzkiego- nadzór i orzecznictwo lekarskie.

Pracownia psychologii pracy wykonuje badania:

- kierowców wykonujących transport drogowy skierowanych przez pracodawcę
- kierowców pojazdów uprzywilejowanych
- kierowców skierowanych przez lekarza
- kierowców skierowanych przez policję (sprawców wypadków drogowych, osób, które przekroczyły limit punktów karnych, osób, które prowadziły pojazd po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających)
- instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy oraz kandydatów do tych zawodów
- operatorów ciężkiego sprzętu budowlanego (koparki, ładowarki, spycharki)
- operatorów wózków o napędzie elektrycznym, gazowym, spalinowym
- operatorów ciężkiego sprzętu zmechanizowanego (suwnicy, żurawia wieżowego itp.)
- inspektorów transportu drogowego
- kandydatów do objęcia urzędu sędziego, prokuratora, komornika lub kuratora sądowego
- osób ubiegających się o pozwolenie do posiadania broni
- osób ubiegających się lub posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej oraz detektywów